GOK Ulan Majorat > 50-lecie GOK

50-lecie GOK

Na Jubileuszowej Gali 30 listopada swoją obecnością zaszczycili nas reprezentanci władz samorządowych: Szczepan Niebrzegowski – Starosta Powiatu Radzyńskiego, Leszek Lipiński- Przewodniczący Rady Gminy Ulan-Majorat i radni, którzy zawsze są życzliwi ulańskiej kulturze.

Na historię ulańskiej placówki złożył się wysiłek i kreatywność osób nią zarządzających. Gościliśmy wieloletnią dyrektor Panią Marię Balińską oraz Panią Jolantę Palicę i Pana Grzegorza Kowalewskiego. Lokalną Grupę Działania „Zapiecek”, wspierającą wiele ulańskich, wydarzeń reprezentowała na jubileuszu Prezes Katarzyna Krupska-Grudzień. Byli z nami ci, którzy w minionym pięćdziesięcioleciu współtworzyli lokalną kulturę i ci którzy obecnie budują jej obraz upowszechniając go w powiecie, województwie a nawet na forum ogólnopolskim. Dziękujemy kreatywnym artystycznie dzieciom, młodzieży i dorosłym.

Tego dnia odbyła się premiera filmu obrazującego historię powstania Gminnego Ośrodka Kultury i związanych z nim ludzi, którzy w tamtych trudnych latach kreowali wydarzenia kulturalne. Wielu z nich nie ma już wśród nas ale pamięć o nich jest wciąż żywa a ich działania społeczno- kulturalne są dla nas przykładem. Zaprosiliśmy licznie zgromadzoną publiczność w filmową podróż sentymentalną. Zaprezentowany dokument powstawał przez pół roku w ramach projektu „ 50 + Kultury w Ulanie” we współpracy z Ulańskim Forum Inicjatyw Społecznych i radzyńską Fundacją „Akcja Działa”. Do twórczego działania zaprosiliśmy kreatywną młodzież, która brała udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez Bartosza Gorzela. Na planie zobaczyliśmy także osoby wspominające lokalną kulturę z tamtych lat. Dziękujemy reżyserowi filmu oraz osobom, które w nim wystąpiły lub użyczyły głosu w trakcie realizacji: Paniom – Marii Balińskiej, Anastazji Niewęgłowskiej, Jadwidze Muszyńskiej, Danucie Przysiadce, Renacie Zienkiewicz, Jolancie Palicy, Barbarze Michalczuk, Izabeli Smogorzewskiej oraz Panom – Jarosławowi Koczkodajowi, Stanisławowi Posiadale, Adamowi Mazurkowi, Adolfowi Osiakowi, Stanisławowi Durce i Grzegorzowi Kotowi. Po premierze, bohaterowie filmu otrzymali podziękowania z rąk Wójta Gminy. Następnie wręczył jubileuszowe podziękowania Kierownik Magdalenie Domańskiej i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie. W okolicznościowym słowie podkreślił to jak ogromną wagę Rada Gminy Ulan-Majorat przywiązuje do kultury, widząc w niej nie tylko możliwość samorealizacji przez dzieci, młodzież i dorosłych ale także możliwość promocji Gminy Ulan-Majorat i kultury lokalnej na forum powiatu, województwa i kraju.

Po wystąpieniach oficjalnych rozpoczął się jubileuszowy koncert. Wystąpiły w nim „gwiazdy z naszego podwórka” – Oliwia Wierzchowska, Martyna Wysokińska, Justyna Dyjak i Natalka Dyjak. W naszej gminie śpiewanie rodzinne jest już tradycją, rzec by można zamiłowanie do śpiewu przechodzi z pokolenia na pokolenie. Oliwia, która pojawiła się przed publicznością jako solistka, zaśpiewała także w duecie ze swoją mamą Lidią Wierzchowską. Na scenie wystąpiły także: Beata Grochowska, Andrzej Kaliński, Dorota Wysokińska, Agnieszka Zientara i kierująca Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ulanie-Majoracie Magdalena Domańska. A i przyszedł czas na gwiazdę wieczoru – Grzegorza Wilka. Na przestrzeni minionych pięćdziesięciu lat w Ulanie przenikała się kultura wysoka z kulturą lokalną. Na jubileuszu także nie odstąpiliśmy od tej sprawdzonej zasady. Grzegorz Wilk to piosenkarz, aktor, kompozytor i autor tekstów, który współpracował i współpracuje z wieloma artystami polskiej sceny: Piotrem Rubikiem, Alicją Majewską, Zbigniewem Wodeckim, Krzysztofem Krawczykiem i wielu innych. Koncert jubileuszowej gwiazdy był bardzo energetyczny i porywający…chociaż nie pozbawiony ciepła. To zasługa repertuaru ale przede wszystkim osobowości wykonawcy, który szybko nawiązał kontakt ze wspaniałą jak zwykle, ulańską publicznością.

Z okazji jubileuszu otrzymaliśmy wiele gratulacji i życzeń od naszych przyjaciół – animatorów kultury. Deklarujemy, że przez kolejne 50 lat będziemy tworzyć i współtworzyć kulturę z nie mniejszą pasją niż do tej pory. Oczywiście licząc na dalsze wsparcie i współpracę z tymi, którym kultura „leży na sercu”. Wbrew pozorom nie jest to łatwiejsze niż 50 lat temu. Są większe możliwości działania ale i większe oczekiwania odbiorców Publicystka, eseistka i historyk literatury, Barbara Toruńczyk powiedziała: „Kultury nie uprawia się zrywami, wtedy kiedy ktoś orzeknie, że „już można.” Fundamentem kultury jest uporczywość wysiłku twórczego i żaden Internet tego nie zmieni ani od tego nie uwolni”. Jednak liczymy, że jubileuszowy wieczór 30 listopada 2018 roku pozostanie nie tylko w Internecie… ale przede wszystkim zapisze się w pamięci Państwa, którzy w nim uczestniczyliście.