dzisiaj jest: 23 października 2018. imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
 
Gminny Ośrodek Kultury
21-307 Ulan-Majorat
tel. +48 (83) 351-80-67
gok@ulanmajorat.pl
Kultura
.
Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie istnieje od 1967 roku. Zorganizowana działalność kulturalna w gminie Ulan-Majorat sięga lat sześćdziesiątych. W tym czasie w Kołach Gospodyń Wiejskich ożywił się amatorski ruch teatralny.
Z inicjatywy Zuzanny Muchy teatr ze Stoku wystawił spektakl „Pani Dulska” Gabrieli Zapolskiej, który do dziś jest wspominany przez najstarszych mieszkańców gminy. Działała także grupa teatralna w Ulanie którą kierowała Irena Grochowska, oraz kółko teatralne w Kępkach. Teatry te integrowały społeczności wiejskie i podwyższały ich aspiracje kulturalne.

Ulańskie społeczeństwo odczuwała potrzebę powołania do życia instytucji kulturalnej. Mieszkańcy postanowili
w czynie społecznym rozpocząć budowę budynku z przeznaczeniem na działalność społeczno-kulturalną.
 Z przekazu pierwszego pracownika Jana Niebrzegowskiego,  dowiadujemy się, że Gromadzki Dom Kultury swoją działalność rozpoczął od stycznia 1967 r. Ówczesnym jego dyrektorem był Wiesław Kałuski. Później placówka kierowali: Tadeusz Skwara, Jan Grochowski, Grzegorz Kowalewski, Maria Balińska i Jolanta Palica.
W placówce mieściła się biblioteka, klub rolnika i kino powiązane z lubelską kinematografią, organizowano także zabawy ludowe. Po pierwszej reformie administracyjnej (1975 r.) Gmina Ulan-Majorat znalazła się w powiecie radzyńskim i w granicach województwa lubelskiego. Przemiany te sprzyjały rozwojowi kultury. W tych latach odbywały się w Ulanie wojewódzkie konkursy recytatorskie, jesienie artystyczne, plenery plastyczne dla dzieci i dziecięce konkursy wokalne „Mikrofon dla Smurfa” . Organizowano też spotkania z aktorami, reżyserami i pisarzami - I. Jun, T. Mędrzakiem, O. Lipińską, D. Wawiłow, Teatrem „Wierzbak” z Poznania, Warszawskim Ośrodkiem Kultury, stołecznymi wydawnictwami i redakcjami czasopism.


Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie
to instytucja o charakterze społeczno - kulturalnym. Placówką kieruje Magdalena Domańska.

Zadaniem GOK-u  jest rozwijanie różnych zdolności dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i seniorów. Realizujemy to zadanie przez działalność kół zainteresowań i odpowiednie formy pracy.

  •  Dzieci o zdolnościach teatralnych mogą realizować swoje zainteresowania w zespole teatralnym. "STRASZYDEŁKA”, prowadzonym przez instruktorów - Barbarę Michalczuk  i Sławomira Żyłkę.
  • Ośrodek Kultury ma w swojej ofercie różnego rodzaju formy taneczne. Zespoły tańca nowoczesnego „REFLEX” prowadzi instruktor Danuta Przysiadka. 
  • Ci którzy chcą się  uczyć gry na gitarze mogą się realizować w kole instrumentalnym, które prowadzi instruktor - Wojciech Gil
Przy Gminnym Ośrodku Kultury działa Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która powstała w kwietniu 2011 roku. Naukę gry na instrumentach prowadzą Przemysław i Tomasz Nurzyńscy.

Nasz Ośrodek ściśle współpracuje z Placówkami Oświatowymi Gminy Ulan - Majorat, organizując gminne  konkursy i przeglądy (recytatorskie, plastyczne, taneczne  i wokalne) oraz inne imprezy o charakterze kulturalnym. Organizujemy też eliminacje gminne konkursów i przeglądów oferowanych przez  powiatowe, wojewódzkie
i ogólnopolskie instytucje kulturalne. Realizujemy także projekt „Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego za który odpowiedzialna jest  Sylwia Osińska.


 Przy Ośrodku Kultury działa koło nr 4 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Współpracujemy z Gminnymi Zespołami Śpiewaczymi:
- „TRADYCJA”,
- „SENIOR”,
- „MELODIA”,
- „DZIARSKIE DRUHNY”,
-  chór „CANTATA”.

Organizujemy wspólnie imprezy o charakterze kulturalno - rozrywkowym i folklorystycznym. W siedzibie Ośrodka działa Stowarzyszenie Ulańskie Forum Inicjatyw Społecznych. Wydajemy też  „Ulański Informator Społeczny”.
Nasz Ośrodek oferuje wynajem pomieszczeń na zebrania, pokazy i uroczystości rodzinne (wesela, chrzciny, komunie).

Zachęcamy do korzystania z naszej oferty!!! 

<<   Październik   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA