W ósmej edycji „Narodowego Czytania” Para Prezydencka zaproponowała Polakom osiem nowel z kanonu literatury polskiej.
Lokalni organizatorzy tego wydarzenia to: Gminna Biblioteka Publiczna, Biblioteka Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Radzyniu Podlaskim oraz Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie.

„Narodowe Czytanie… w Ulanie” objęte patronatem Pana wójta Jarosława Koczkodaja odbyło się 12 września w sali GOK. „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej i „Katarynka” Bolesława Prusa to poruszające utwory, które przeczytali: Pan Wójt Gminy Ulan-Majorat – Jarosław Koczkodaj, Pani Beata Szczeszek – Dyrektor Powiatowej Biblioteki w Radzyniu Podlaskim, Pani Bożena Krawczyk – Dyrektor GZEAS w Ulanie-Majoracie, Magdalena Domańska – kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie, przedstawiciele szkół podstawowych z naszej gminy, oraz instruktorzy i aktorzy Teatru STRASZYDEŁKA.

Nowele te mają w sobie wielką siłę, którą podczas Narodowego Czytania udało się wydobyć. Dzięki świadomej interpretacji i osobowościom lektorów, bohaterowie utworów stali się nam bliscy do tego stopnia, ze utożsamialiśmy się z ich losami.

W trakcie czytania „Katarynki”, mieliśmy wrażenie, że znajdujemy się w melancholijnej przestrzeni warszawskiej kamienicy z XVIII wieku, a losy niewidomej dziewczynki niemalże wyciskały łzy wzruszenia. Pan wójt Jarosław Koczkodaj podsumowując to niecodzienne i z pozoru „staroświeckie” wydarzenie podkreślił, że czytanie polskiej literatury, jej rozumienie, odczuwanie i świadoma interpretacja to współczesny patriotyzm młodych Polaków.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe opaski z logo Narodowego Czytania a osoby czytające pamiątkowe dyplomy i upominki.

GALERIA ZDJĘĆ