„BALLADYNA”

… to dramat napisany przez Juliusza Słowackiego, poetę i dramatopisarza romantycznego. Nie jest to tylko baśniowa historia o „zawodach” w zrywaniu malin. Nie jest to tylko opowieść o złej Balladynie i dobrej Alinie, które „poszły w las”… By w ten sposób rozstrzygnąć , która z sióstr poślubi księcia.

„Która więcej malin zbierze, tę za żonę Pan wybierze” – mówi Skierka.

Jest to przede wszystkim psychologiczna analiza zbrodniczej walki o władzę.

W tegorocznej, już dziewiątej, edycji „Narodowego Czytania” Para Prezydencka zaprosiła do powszechnego czytania tego romantycznego dramatu „Balladyna”.

Organizatorzy tego wydarzenia to: Wójt Gminy Ulan-Majorat Jarosław Koczkodaj, Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie i Teatr Małe STRASZYDEŁKA. Przy realizacji projektu współpracowały także lokalne szkoły podstawowe.

„Narodowe Czytanie… w Ulanie” objęte, jak co roku, patronatem Wójta Jarosława Koczkodaja odbyło się 5 września na „scenie natury” w romantycznym ogrodzie „Zielona” 17 Państwa Eleonory i Zygmunta Adamczyków w Sobolach.

Po odczytaniu listu Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pan Wójt otworzył spotkanie a za chwilę jako Kirkor zapukał do pustelni aby z gospodarzem „Zielonej” 17 odczytać pierwszą scenę pierwszego aktu „Balladyny”.

W kolejnych scenach usłyszeliśmy Panią Bożenę Krawczyk – Dyrektora GZEAS w Ulanie-Majoracie, której partnerowała licealistka Julia Sposób jako Balladyna; Magdalenę Domańską – kierownika Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie, której partnerowali pola Bielecka i Mateusz Osak, Pana Arkadiusza Capa – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sobolach oraz Małgorzatę Karpińską – Dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie w asyście córek Aleksandry i Magdaleny.

W pozostałych epizodach wystąpili uczniowie szkół podstawowych z naszej gminy, oraz instruktor i aktorzy Teatru STRASZYDEŁKA. Narrację wiążącą poszczególne akty i sceny poprowadziła Ania Lipińska.

Wójt Gminy Jarosław Koczkodaj podkreślił, że czytanie polskiej literatury, jej odczuwanie i świadoma interpretacja to wyraz polskości.

W sytuacji pandemicznego dystansu i koniecznej profilaktyki, w wydarzeniu nie mogła brać udziału liczniejsza grupa osób. Dzięki obecnym możliwościom zainteresowani mogli obejrzeć relację bezpośrednią.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe breloczki z logo Narodowego Czytania 2020 a osoby czytające także pamiątkowe dyplomy.

Pani Jolanta Palica Dyrektor GBP podziękowała nauczycielom poszczególnych szkól przygotowującym uczniów do tego pięknego wydarzenia wręczając egzemplarze dramatu „Balladyna” Juliusza Słowackiego ostemplowane pamiątkową pieczęcią.

Organizatorzy i uczestnicy dziękują Państwu Eleonorze i Zygmuntowi Adamczykom bo w zakątkach ich ogrodu „Zielona” 17 poszczególne sceny znalazły piękną naturalną scenografię.