Mi─Ödzynarodowy Dzie┼ä Teatru to ┼Ťwi─Öto ustanowione z inicjatywy Mi─Ödzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1961 roku dla upami─Ötnienia otwarcia 27 marca 1957 roku┬á┬á┬áParyskiego Teatru Narod├│w.

Istot─ů i ewenementem tego festiwalu by┼éo spotkanie teatr├│w z obu stron ÔÇ×┼╝elaznej kurtynyÔÇŁ. Tradycyjnie, co roku w Mi─Ödzynarodowy Dzie┼ä Teatru wyg┼éaszane jest or─Ödzie przygotowane przez wybitn─ů osobowo┼Ť─ç ┼Ťwiata teatralnego, t┼éumaczone na 20 j─Özyk├│wÔÇŽ i or─Ödzie polskie. Przes┼éania te odnosz─ů si─Ö do aktualnej kondycji sztuki dramatycznej w kontek┼Ťcie bie┼╝─ůcej sytuacji politycznej i ┼Ťwiatowych kryzys├│w. Kto skieruje do nas tegoroczne or─ÖdzieÔÇŽ i jak ono zabrzmi w sytuacji gdy teatr zosta┼é pozbawiony realnej czasoprzestrzeni zamykaj─ůcej si─Ö w ÔÇ×TUÔÇŁ i ÔÇ×TERAZÔÇŁ ?

Gminny O┼Ťrodek Kultury przygotowywa┼é kolejne wydarzenie z okazji Mi─Ödzynarodowego Dnia Teatru, kt├│rego r├│┼╝norodny program mia┼é potrwa─ç oko┼éo trzech godzin.┬á Znalaz┼éy si─Ö w nim ula┼äskie prapremiery i wyst─Öpy zaproszonych zespo┼é├│w i osobowo┼Ťci. Pozosta┼éo to jednak w sferze konceptualnej. Przyj─Öli┼Ťmy jedynie mo┼╝liw─ů w tych okoliczno┼Ťciach form─Ö zaznaczenia wa┼╝no┼Ťci MI─śDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU.

┬áZapraszamy do obejrzenia zapisu cyfrowego monodramu w wykonaniu Rafa┼éa Nurzy┼äskiego, kt├│ry zdoby┼é wiele nagr├│d ┬ái wyr├│┼╝nie┼ä a przede wszystkim wiele s┼é├│w uznania od publiczno┼Ťci i praktyk├│w sztuki teatruÔÇŽ za prawdziwo┼Ť─ç przekazu i ┼Ťwiadomo┼Ť─ç warsztatu teatralnego. ­čÄş

LINK DO MATERIAŁU FILMOWEGO