W dniach 4 – 7 sierpnia odbył się Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów.

Organizatorami byli jak co roku:

Stowarzyszenie Miłośników Gminy Ruda-Huta, Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie i kierujący placówką Marcin Woszczewski.

Na listę współorganizatorów wpisali się swoimi działaniami na rzecz festiwalu:

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Gmina Ruda-Huta i Wójt Kazimierz Smal,  Powiat Chełmski, Teatr OKO i MMS Impro z Rudy-Huty.

Partnerami tego ogólnopolskiego wydarzenia byli:

  • Krav Maga Survival KMCS & PKMF Świerże,
  • Fundacja Sztuki im. Brunona Schulza w Lublinie i Chełmski Dom Kultury.

Organizatorów zainspirowała powieść Georga Orwella „Rok 1984”. Tegoroczne hasło Festiwalu to: WOJNA-WOLNOŚĆ-IGNORANCJA.  W wersji oryginalnej brzmi ono: „Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja to siła”.

Gminę Ruda-Huta z Ukrainą dzieli tylko rzeka Bug. Ta bliskość sprawia, że w Rudce emocje wywołane rosyjską agresją dają nam bardziej znać o sobie niż gdziekolwiek w Polsce. Dlatego Organizatorzy zaproponowali uczestnikom wiele działań skłaniających do refleksji nad istotą wolności jednostki.  Wyżyna zaistniała tu w 2008 roku i do dzisiaj trwa jej magia, mimo trudności obiektywnych. Przez te lata poprawiała się baza kultury w Gminie Ruda-Huta. Dzisiejsza „Huta Kultury” to centrum społeczno-kulturalne z przestronnymi, nowocześnie i estetycznie urządzonymi wnętrzami. Komfortowa sala widowiskowa spełnia wymogi bezpieczeństwa a scenę i zaplecze sceniczne  wyposażono w nowoczesną technikę teatralną. Jednak Organizatorzy słusznie pozostawiają Festiwal w Rudce, miejscu jego narodzin. Spotkania pasjonatów teatru nie wymagają blichtru i wygodnych foteli. Chcąc budować międzyludzkie relacje przy pomocy języka sztuki, chcąc artykułować w spektaklach ocenę zewnętrznego świata, potrzebujemy bliskości natury. W Rudce, jak przed laty, właśnie z natury czerpiemy teatralne inspiracje i energię witalną.

Program Wyżyny pod hasłem

WOJNA*WOLNOŚĆ*IGNORANCJA współtworzyły teatry i monodramiści:

  • Teatr OKO „Topiel”
  • Adam Sokolnicki „Cafe Nadzieja”
  • Przemysław Gąsiorowicz  „Gombrotypy” (projekcja spektaklu)
  • Teatr NOTOCO Senior „Sztetl Kraśnik”
  • Teatr Krzesiwo „Krokodyl”
  • Jerzy Kałduś „Czyścibut Dziadek”
  • Teatr OSP KSGR Ruda „2NaHCO3 + H2SO4 ~ Na2SO4 + 2CO2 + 2H2O”
  • PWNSBK i Magdalena Bochan-Jachimek „Nigdy dość”
  • MMS Impro „MMS PA 3”
  • Szymon Jachimek recital piosenki kabaretowej „Z dala od tonacji”
  • Pokazy i projekcje powarsztatowe
  • Teatr Straszydełka/Teatr Poezji ŁOK „Z SOBOTY NA NIEDZIELĘ…”

Teatr Straszydełka i Teatr Poezji ŁOK to grupa, która powstała równocześnie z pomysłem na spektakl poetycki „Z soboty na niedzielę…”. Trudo więc mówić o sukcesach grupy i naszego spektaklu,

który powstał właśnie z myślą o tegorocznej Wyżynie. Nasi uczestnicy mają wiele indywidualnych recytatorskich sukcesów.

„Z SOBOTY NA NIEDZIELĘ…” to montaż poetycki właśnie z nagradzanych prezentacji.

Realizują go połączone siły recytatorsko-aktorskie Teatru Straszydełka i Teatru Poezji ŁOK.

Jest to spektakl o trudach stworzenia świata ale i o jego współczesnej kondycji.

Spotykają się w nim teksty Olgi Tokarczuk i Marii Konopnickiej.

Okazuje się, że to literackie koleżanki… dołącza do nich Juliusz Słowacki i Ludwik Jerzy Kern. Spotykają się na scenie młodsi i bardziej doświadczeni wykonawcy… w Rudce udowodnili, że potrafią bawić się swoją grą a także wzbudzić zainteresowanie i uśmiech widzów przez 45 minut.

W spektaklu występują: Julia Osiak, Lena Aleksandrowicz, Wiktoria Czyżak, Anna Lipińksa,

Natalia Polkowska, Mikołaj Niedziela i Mikołaj Aleksandrowicz.

Wyżyna to nie tylko prezentacje ale także możliwość kształcenia techniki. W tym roku odbyły się po raz pierwszy warsztaty filmowe prowadzone przez Marcina Pławskiego. Druga grupa wzięła udział w warsztacie improwizacji teatralnej, który poprowadził Adam Organista a każdego ranka Damian Grzywna prowadził elementarny warsztat samoobrony „Cztery pory roku – lato (nie Vivaldiego)”. Nasi wyżynowi debiutanci doskonale wczuli się w ideę festiwalu. Świadczą o tym ich pozytywne opinie o dużo starszym od nich pomyśle na kilka twórczych wakacyjnych dni… między namiotem, sceną i salą teatralną.

Podziwiamy zaskakującą Orwellowską oprawę tych działań przez Organizatorów.

Odczuwamy dobrą aurę i doceniamy przemyślaną logistycznie organizację. Dziękujemy za warunki bytowania u Was. Jesteśmy wdzięczni Teatrowi OKO i młodym wolontariuszom za Wasz trud i młodzieńcze uśmiechy. To właśnie dzięki młodzieńczej energii idea Wyżyny od kilkunastu lat pozostaje niezmienna. Jest ciągle młoda, bezcenna… i nie dewaluuje się!

GALERIA ZDJĘĆ 🙂