W dniach 28 – 30 maja odbył się III Ogólnopolski Festiwal Teatralny OTE  w Nagłowicach.

Natalia Dyjak pojechała do Nagłowic z monodramem „Ja… siostra Fridy”.

Na festiwalowej scenie Natalia pokazała zwartą ale jeszcze niepełną jego wersję. Uznanie jurorów zdobyło czytelne kreowanie postaci, co w monodramie jest zasadnicze, ogrywanie rekwizytów w sposób symboliczny, prostota rozwiązań scenicznych a zachwyt całej jurorskiej trójki wywołała dykcja i artykulacja ulańskiej aktorki. Dał tu osobie znać recytatorski warsztat. Za te atuty   Komisja Artystyczna Festiwalu przyznała Natalii Dyjak „NAGRODĘ AKTORSKĄ”. Na scenie OTE obejrzeliśmy 9 spektakli w tym trzy monodramy.

Oceniała je Komisja Artystyczna:

Piotr-Bogusław Jędrzejczak – reżyser teatralny, juror festiwali teatralnych i recytatorskich.

Beata Pszeniczna – aktorka związana z Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach recytatorskich.

Daniel Wydrych – radiowiec, specjalista kultury słowa.

Najważniejszą rolą teatru w sytuacji popandemicznej okazało się  krzepienie  witalne i duchowe…  Do tej bazy możemy dodawać wszystko: wartości artystyczne, piękno formy i emocje.

Wyjazd do Nagłowic dał nam nadzieję, że już wszystko wróci do normy chociaż coś bezpowrotnie zmieniło się w nas i w otaczającym świecie. Teatr także się zmienił mimo powrotu na scenę z krainy wirtualności.  Jakże inaczej wybrzmiewają teraz spektakle powstałe w przedpandemicznych i pandemicznych warunkach. Są bardziej emocjonalne i w mniejszym stopniu dbają o formę artystyczną a bardziej o formę aktora  i widza.

II Ogólnopolski Festiwal Teatralny OTE w Nagłowicach jest jeszcze chwiejącą się ale już bezpieczną kładką umożliwiają powrót do realnej rzeczywistości egzystencjalnej i scenicznej.

Dziękujemy za odwagę i popandemiczny „rejwach” teatralny Organizatorom wydarzenia –  Dorocie i Arturowi Anyżom z Fundacji i Ośrodka OTE w Nagłowicach Mikołaja Reja i prowadzonemu przez nich Teatrowi REJWACH!