Środa 3️⃣0️⃣ listopada 2022 r. upłynęła w klimacie poezji i prozy ks. Jana Twardowskiego. Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie zorganizował już XXIV edycję Konkursu Recytatorskiego „SZMARAGDOWY PASIKONIK”.

Celem Konkursu od 24 lat jest popularyzacja twórczości wybitnego poety.

Mądrość i dobroć emanująca z jego literatury jest  mocno osadzona w polskim pejzażu i pomaga kolejnym pokoleniom rozstrzygać zawiłości współczesnego świata.

Jest to poezja mówiąca o sprawach najbliższych, często drobnych, ale niezwykle ważnych dla naszego człowieczeństwa. Właśnie utwory biorące za podmiot „osobę ludzką” dają recytatorom najwięcej możliwości interpretacyjnych… nie onieśmielają tak jak te poświęcone sprawom boskim. Utwory sakralne poety skłaniają do podświadomej interpretacji nie pozbawionej modlitewnego tonu i patosu.Modlitwa to rozmowa z Bogiem… natomiast recytacja to rozmowa z drugim człowiekiem.

Organizatorzy jak zawsze liczyli, że wartości skierowane do „dziecka w dorosłym”i tym razem pomogą recytatorom a także słuchaczom chociaż na chwilę zapomnieć o szarej  codzienności.

Ta poezja nie jest tylko lekcją literatury, ale również lekcją życia.

Pragnęliśmy aby Konkurs był artystycznym repetytorium.

Repetytorium z ważnych dla Was tematów… Tak też w większości się stało, zwłaszcza gdy wybraliście do interpretacji utwory zrozumiałe i nie obojętne dla Was… a więc nie obojętne także dla słuchaczy i Komisji Artystycznej w składzie:

🔸Bożena Krawczyk Dyrektor GZEAS – przewodnicząca,

🔸Alicja Dymitruk instruktor z Łukowskiego Ośrodka Kultury

🔸Jolanta Palica Dyrektor Gminnej Biblioteki w Ulanie-Majoracie.

Komisja po wysłuchaniu 41 recytatorów ze szkół podstawowych postanowiła: przyznać 7 nominacji oraz 5 wyróżnień.

Nominacje do XXII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy ks. Jana Twardowskiego „UŚMIECH PANA BOGA” otrzymali:

🔹Lena Koślacz kl. I – Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy;

🔹Antoni Ścioch kl. II – Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy;

🔹Michał Polkowski kl. IV – ZS im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie;

🔹Maja Polkowska kl. VI – ZS im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie;

🔹Piotr Mućka kl. IV – Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy;

🔹Przemysław Zienkiewicz kl. VI – Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie;

🔹Wiktoria Król, kl. VI – Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie.

Komisja przyznała także wyróżnia a otrzymali je:

🔹Zuzanna Krakowska, kl. II – ZS im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie

🔹Gabriela Zadroga kl. I – Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy

🔹Natalia Jawoszek kl. III – Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy

🔹Róża Kopycińska kl. VII – Szkoła Podstawowa w Zakrzewie

🔹Bartosz Ścioch, kl. VI – Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy

Gratulujemy laureatom i ich opiekunom artystycznym.

Nominowanym recytatorom życzymy recytatorskich laurów w Łukowskim Ośrodku Kultury na XXII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy ks. Jana Twardowskiego „UŚMIECH PANA BOGA”, który odbędzie się 13 grudnia 2022 roku od godziny 10:30.

Trzymamy za Was kciuki❗️✊