Chociaż 29 czerwca  było skwarne popołudnie to łagodziła tę dolegliwość klimatyczna scenografia i pięknie zaaranżowana Sala Widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury, w której odbyło się zakończenie sezonu recytatorskiego. Było to już kolejne doroczne wydarzenie mające na celu zbilansowanie całorocznych zmagań i potyczek ze słowem łukowskich i ulańskich recytatorów. Odliczając czas na pochwały i podziękowania stworzyliśmy z recytatorskich prezentacji niemal godzinny program wzbogacony muzyką, którą przygotował ANTON FARTUSHNYI.

Nie wszyscy recytatorzy mogli osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu, sięgnęliśmy więc do archiwum z nagraniami wideo lub skorzystaliśmy z filmów nadesłanych specjalnie na tę okazję. Dzięki różnym formułom program wydarzenia stał się ciekawszy a przy okazji odzwierciedlił także działania online, których doświadczaliśmy w pierwszej połowie roku. Nawet w nazwie zawarliśmy przekaz jak ważne jest słowo padające ze sceny „ tu i teraz” adresowane do tych a nie „jakichś” słuchaczy.

Istotą wydarzenia była także integracja recytatorskich środowisk skupionych wokół Łukowskiego Ośrodka Kultury i Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie. W programie zauważymy także różnorodność autorów, nastrojów i treści wskazujących, że recytowanie to nie tylko coś dla dziewczynek i dziewczyn ale także dla chłopczyków, chłopców  a nawet młodzieńców.

W wydarzeniu „SŁOWA… KTÓRE LECZĄ popandemiczne słowowobrzmienia – „kontrolny spis porażek i sukcesów”  udział wzięli recytatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie:

  • NATALIA POLKOWSKA – „Z soboty na niedzielę…” – Olga Tokarczuk
  • PRZEMYSŁAW ZIENKIEWICZ – „To co miało być…” – Marianna Bocian
  • NATALIA DYJAK – „Knajpa” – Józef Czechowicz (online)
  • ANNA LIPIŃSKA – „Kiedy na świecie…” – Jan Pocek
  • MICHAŁ POLKOWSKI – „Wróbelek jest prorokiem” – Marianna Bocian
  • WIKTORIA KRÓL – „Bańkowice Mydlane” – Wanda Chotomska
  • MAJA POLKOWSKA – „Tęczowy duszek” – Maria Konopnicka
  • WIKTORIA CZYŻAK – „Sześć krzyżyków ciotki, czyli kuracja upiększająca”- Ludwik Jerzy Kern
  • NATALIA DYJAK – „Z kim Ci tak będzie źle jak ze mną?” – Kalina Jędrusik (online)

Niewątpliwie wyrazy największego uznania należą się recytatorom ale… podkreślić należy znaczącą rolę rodziców, którzy wspierają ich pasję, cieszą się sukcesami, przeżywają porażki.  Docenić należy także fakt, że zarówno łukowska jak i ulańska placówka kultury ze swoją kadrą daje możliwości rozwoju unikatowej dziedziny artystycznej, jaką jest obecnie recytacja. To współpraca domów kultury z rodzicami pozwala Wam sięgać po najwyższe recytatorskie laury.

Dziękujemy Pani Magdalenie Domańskiej i Panu Grzegorzowi Skwarkowi, którzy zarządzają przybytkami kultury  i personalnie te możliwości stwarzają. Zakrzepły w poezji i prozie świat słów, czeka na tchnienie… recytatora!Dziękujemy za to co robicie! Za coraz śmielszą i świadomą interpretację, za wzbogacanie i doskonalenie warsztatu, za to, że kształtujecie Waszą wrażliwość.

Wielu z Was to stypendyści artystyczni Wójta Gminy Ulan-Majorat  i Marszałka Województwa Lubelskiego.

Życzymy Wam pogodnych, mądrych ale beztroskich wakacji… zajrzyjcie  w tym czasie do Kina ŁUKÓW aby zrealizować karnety wręczone przez Pana Dyrektora ŁOK.

GALERIA ZDJĘĆ