WIRTUALNE I REALNE BARWY SŁÓW…”
… rozbrzmiewały w Łukowskim Ośrodku Kultury 7 lipca we wtorkowe popołudnie.
Ten galowy koncert poetycki to forma zbilansowania i publicznej prezentacji całorocznych działań recytatorskich w łukowskiej placówce i w Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanie-Majoracie. Daje to możliwość spotkania wszystkich recytatorów podczas wzajemnej prezentacji i jest kolejnym edukacyjnym krokiem. Takie wydarzenia staną się tradycją dzięki wspólnemu działaniu ulańskich i łukowskich recytatorów.

W czasie pandemii nie mógł się odbyć ulański „teatr w ogrodzie?” więc chociaż w taki sposób doceniliśmy twórczy wysiłek młodych „szermierzy” słowa. W tegorocznym sezonie kulturalnym, podobnie jak uczestnicy innych formy pracy, recytatorzy musieli i chcieli się zmierzyć z pandemicznym wyzwaniem. Recytacja to przede wszystkim indywidualne warsztaty, więc jak tylko było to możliwe wróciliśmy ponownie do realności w działaniu. Wcześniej odpowiedzieliście bardzo licznie na akcję co słychać ((( ? ))) nagrywając na dyktafony swoje interpretacje tekstów w domowym zaciszu. Następnie nadarzyła się możliwość nagrania poetyckiego spektaklu „Gdzie jesteś… źródło?” na podstawie „TRYPTYKU RZYMSKIEGO”. Czas produkcji był bardzo krótki i nie mieliśmy możliwości zdystansowania się od efektów artystycznych… najcenniejsze jest jednak nasze nowe doświadczenie. Wreszcie pojawiły się propozycje konkursów online. Wzięliście w nich udział osiągając spektakularne sukcesy w Siedlcach i w Lublinie. W realnej czasoprzestrzeni prezentacje recytatorskie bronią się same… W trudnej pandemicznej sytuacji nie pozostaliśmy osamotnieni. W programie koncertu „WIRTUALNE I REALNE BARWY SŁÓW…” znalazło się dziewięć wykonań realnych „tu i teraz” na łukowskiej scenie, jedna prezentacja w duecie, siedem wideoprezentacji i trzy eksperymentalne prezentacje wirtualno-realne. Wydarzenie potrwało ponad dwie godziny z krótkim antraktem. Konstrukcja programu okazała się trafna… a czas z poezją upłynął niepostrzeżenie. Myślę, że było to popołudnie bardzo wysmakowanych wrażeń estetycznych, zarówno dla widzów jak i dla recytatorów, którzy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i książkami ufundowanymi przez Łukowski Ośrodek Kultury.

Do plejady łukowskich recytatorów dołączyły kreatywne dziewczyny z GOK w Ulanie-Majoracie. Nasze mistrzynie słowa, Natalia Dyjak i Julia Sposób przyjęły wakacyjne życzenia, wyróżnienia i gratulacje od goszczących na wydarzeniu – Członka Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastiana Trojaka, Burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego i Dyrektora Łukowskiego Ośrodka Kultury Grzegorza Skwarka.

Dołączamy się do tych życzeń podkreślając, obok konkursowych sukcesów, także Wasze zaangażowanie w wydarzenia społeczno-kulturalne naszej gminy i regionu.